A lapos plazma TV-k, LCD, vagy éppen LED készülékek véglegesen beköltöztek lakásainkba, sőt irodáinkba.
Az épületek belső tereiben a válaszfalak gipszkarton lapokból készülnek – ott ahol a falak egyenetlenek, az építők gyakran döntenek az ú.n. gipszkarton előtétfalak alkalmazása mellett. Ezzel a technológiával meg lehet spórolni a fal „kiegyenlítésére” szánt időt. Mások egész polcrendszert építenek gipszkartonból, aminek a központjába kerül a modern TV.
Természetesen a g-k lapokból készült falak és a belőlük épített konstrukciók készek az ilyen jellegű terhelésre. Érdemes azonban tudni azt, hogyan rögzítsünk egy lapos TV-t biztonságosan és tartósan.
Fali konzolok lapos TV-hez
Gipszkarton falra minden a kereskedelemben kapható fali konzolt fel lehet szerelni. Választásunkat a TV típusa, vagy a konzol funkciói irányítsák (pl. elfordítható), és ne a gipszkartontól függően döntsünk.
A válaszfal és az előtétfal minimális paraméterei
Azoknak a falaknak és előtétfalaknak a vázszerkezete, amelyekre a TV kerül, minimum 50 mm vastagságú fémprofilokból legyen (NIDA C50 típusú profilok) amire minimálisan egyrétegű, 12,5 mm vastag gipszkarton borítást kell szerelni.
Válaszfal és előtétfal vázszerkezetének javasolt paraméterei
Merevség és teherbírás tekintetében a Siniat szakértői a Nida Ściana 100A50/Expert válaszfal konstrukciót javasolják.
Mit is jelent ez a gyakorlatban? Ez egy egyszeres, Nida C50 profilokból készült tartóvázra szerelt, kétrétegű, 12,5 mm-es Nida Expert g-k burkolatú fal.
A fal maximális magassága 4338 mm, az építmény vastagsága 100 mm, 1 m2 tömege 33 kg.
Az előtétfal javasolt konstrukciója a Nida TYNK C50-25/Expert (az alábbi képen) vagy alternatívaként a Nida TYNK CD/ES-25/Expert.
Az első megoldás: 60 cm-ként a falhoz rögzített profilokra szerelt fal. Ebben az esetben 12,5 mm-es Nida lapokból kétrétegű burkolat van tervezve. 1 m2 tömege 19 kg, az építmény vastagsága 68 mm, maximális magassága 3000 mm.
A másik - 60 cm-ként Nida CD mennyezeti profilokra szerelt és ES elemek segítségével rögzített ú.n. falburkolat. 12,5 mm vastag, két rétegben alkalmazott Nida lapokból készült borítással. 1 m2 tömege 19 kg, az építmény vastagsága 55 mm, magasság tekintetében nincsenek megkötések.
Rögzítő elemek
A függesztőt a gipszkarton szerkezethez 6 – 10 Molly dübellel, vagy más, a függesztőelem gyártója által ajánlott rögzítőelemmel kell szerelni.
Alapelvek, melyekre a falak és előtétfalak szerelésekor emlékezned kell
- A függőleges Nida C típusú profilok közötti távolság maximálisan 60 cm.
- Ne feledkezz meg a Nida U kerületi profilokra ragasztott hangszigetelő szalagról.
- A gipszkarton lapokat a vízszintes hézagok minimum 30 cm-es eltolásával szereld.
- Ha kétrétegű burkolat mellett döntesz, a lapok 2. rétegét az elsőhöz képest el kell tolni, mégpedig úgy, hogy a második réteg függőleges hézagjai az első rétegéhez képest 60 cm-rel kerüljenek eltolásra.
- Használj olyan márkás szárazépítészeti kiegészítő elemeket, amelyek minimálisan 0,55 mm vastag lemezből készülnek.
- Attól függően, hogy erősítő szalaggal, vagy anélkül hézagolsz, mindig válaszd a megfelelő hézagológipszet.
- Gondosan végezd a g-k lapok hézagolását. A TV készülék gyakran speciálisan megvilágítást kap.A beeső fény kiemeli a hézagolás hibáit.
Itt tudhatsz meg többet a g-k válaszfalak építéséről.