Az építtetők gyakran szembesülnek azzal a dilemmával, hogy milyen építőanyaggal dolgozzanak a tetőtérben, hogy az teljességgel használható, biztonságos és kellemes lakótérré váljon.
Leggyakrabban a gipszkartonra esik a választás. De itt is felmerül egy kérdés, milyen rendszert és milyen lapokat válasszunk, hagyományosat, impregnáltat, vagy esetleg tűzállót? Milyen költsége van a tetőtér beépítésének, érdemes-e drágább gipszkarton lapot választani? Mennyivel fogja ez növelni a beépítés költségeit?
Tudod-e hogy már kb. 20 ezer Ft nagyságú beruházással (100 m2 felületű tetőtér esetén) a tetőtered tűz esetén még biztonságosabb lesz?
Ebből a cikkből megtudhatod, hogy milyen rendszert és milyen gipszkarton lapot válassz, valamint az ezekkel a megoldásokkal kapcsolatos költségekről is információhoz juthatsz.
Nida TETŐTÉR RENDSZER
Tetőtér beépítés tervezésekor érdemes mérlegelni a három leggyakrabban alkalmazott Nida Tetőtér rendszermegoldás valamelyikének használatát:
- gazdaságos megoldás: Nida WP/CD/125/Zwykla
- optimális megoldás: Nida WP/CD/12,5/Ogien Plus
- komfort megoldás: Nida WP/CD/12,5/Twarda

MIT JELENTENEK A WP/CD/12,5/ZWYKLA, OGIEN PLUS ÉS TWARDA SZIMBÓLUMOK?
- a WP azt jelenti, hogy a tetőtér beépítési rendszer Nida WP függesztőkre épül
- a CD jelentése, hogy a tartószerkezet Nida CD profilokból készül
- a 12,5 jelenti a szükséges gipszkarton lap vastagságát. Természetesen mm-ben értendő
- Zwkla, Ogien Plus, Twarda a Siniat által gyártott Nida gipszkarton lapok fajtáit jelölik.
MIÉRT ÉRDEMES RENDSZERMEGOLDÁSOKAT ALKALMAZNI?
Az egy gyártótól való anyagok alkalmazása, és főleg a tetőterek beépítéséhez használt szárazépítészeti rendszermegoldások alkalmazása jelentős mértékben befolyásolja a szerelés idejét, bonyolultságát - és mindenek előtt - a létrejött konstrukció tartósságát és biztonságát. A megfelelően kiválasztott dedikált elemeknek köszönhetően elkerülhetők olyan alapvető hibák, mint pl. a rögzítő elemek nem megfelelő megválasztása, vagy éppen nem az adott szerkezethez való profilok kiválasztása.
A BURKOLATHOZ MIKOR ALKALMAZZUNK NIDA ZWYKLA, MIKOR OGIEN PLUS ÉS MIKOR NIDA TWARDA LAPOKAT?
A Nida Zwykla g-k lapok a legnépszerűbb, jól bevált megoldást jelentik tetőterek beépítésénél. A Nida Zwykla lapok olyan helyiségekben alkalmazhatók, ahol a páratartalom nem éri el a 70 %-ot.
Ha a tetőtérben fürdőszoba található, akkor Nida Woda lapot szükséges alkalmazni, amelyik jobban ellenáll a nedvességnek.

Amikor a tetőtér beépítéshez választunk gipszkartont, nem szabad megfeledkezni arról, hogy a faszerkezetek, értsd alatta a tetőszerkezetet is, állandóan dolgoznak, nagyobb tömegű lapok pedig úgy mond jobban ellenállnak a „tetőszerkezet munkájának”, stabilizálják azt, ezzel együtt csökkentik a lapok felületén kialakuló repedések esélyét.

A Nida Ogien Plus g-k lemezek alkalmazása az igényesebb, a biztonságot jobban szem előtt tartó építtetőknek való választás. A Nida Zwkla lapokkal összehasonlítva, a Nida Ogien Plus lapok – igazi aduként - kb. 30 %-kal nehezebbek. A nagyobb súly az egész szerkezet nagyobb tartósságát és stabilitását jelenti, ami mellesleg csökkenti a lapokon kialakuló karcok és a hézagok repedésének kockázatát. Tovább menve, a nagyobb súly jobb hangszigetelést is jelent.
A Nida Ogien Plus lapok alkalmazása a biztonságosabb tetőteret is jelenti. Az egy réteg 12,5 mm-es Nida Ogien Plus lapból készült burkolat REI15 tűzállóságot biztosít, míg két réteg Nida Ogien Plus használata esetén REI45 tűzállósági osztályt. Tűz esetén már a REI15 tűzállósági osztály is elegendő időt biztosít a segítség és a biztonságos evakuáció megszervezésére.
A Nida Ogien Plus lapok, súlyukra és stabilitásukra figyelemmel, lehetőséget adnak nehezebb, fantáziadúsabb dekorációs elemek, polcok, szekrények rögzítésére, ami a tetőtérben rendelkezésre álló korlátozott felület miatt óriási jelentőséggel bír egy barátságos, biztonságos lakófelület kialakításkor. A nehezebb lapok jobban ellenállnak a sérüléseknek is, ami határozottan befolyásolja a beépített tetőtér tartósságát, főleg, ha az gyerekek számára lett kialakítva.
És mindez alig 20 ezer Ft többletköltséggel (100 m2 felület esetén) a Nida Zwykla lapokkal burkolt tetőtérhez képest.
A fürdőszobákban és más lakóhelyiségekben is a Nida Woda Ogien Plus lapok alkalmazása indokolt.
A Nida Twarda g-k lapok a legmagasabb szintű megoldást jelentik. Ennek a gipsz-forgács lapnak súlya kb. 12,6 kg/m3, magját faforgáccsal erősítették meg. Alkalmazásával a legmagasabb hangszigetelési, tűzállósági, merevségi és szerkezetstabilitási paraméterek érhetőek el. A Nida Twarda egyesíti a tűzálló és vízálló lapok tulajdonságait, valamint megemelt ütésállósággal is rendelkezik (pl. labda). Alkalmas fürdőszobai felhasználásra is

Összegezés! Egyszóval, a Nida Zwykla lapok alkalmazását olyan ügyfeleknek ajánljuk, akik megbízható, de gazdaságos megoldást keresnek. Azok az építtetők. akik különösképpen szem előtt tartják hozzátartozóik biztonságát, válasszák a Nida Ogien Plus lemezeket. A legmagasabb szintű komfortot és biztonságot keresőknek pedig a Nida Twarda lemezeket javasoljuk.
A választásnál segítséget nyújthat ez a katalógus, vagy műszaki tanácsadónk.
WD/CS/12,5/ZWYKLA, OGIEN PLUS, TWARDA RENDSZERŰ TETŐTÉRBEÉPÍTÉS KÖLTSÉGE
A Siniat árjegyzéke szerint (2014.06. kiadás) 100 m2 tetőtér beépítés költsége a rendszerek használatával:
- WD/CD/12,5/ZWYKLA 2049,90 zl (kb. 153.745.- Ft)
- WD/CD/12,5/Ogien Plus 2326,90 zl (kb. 174.520.- Ft)
- WD/CD/12,5/Twarda 5322 zl (kb. 399.150.- Ft)
A kalkulátor által megadott árak nem tartalmazzák az Áfa-t. A különböző termékek Áfa-jával kapcsolatos részletek a Nida WD/CD/12,5 RENDSZER ELEMEK árjegyzékében találhatók.
- Nida Zwykla, Nida Ogien Plus vagy Nida Twarda lapok
- Nida CD 60-as mennyezeti profil
- Nida UD 27-es fogadó profil
- Nida 3,5 x 25 mm-es lemezcsavarok
- Nida Start gipsz
- Nida Finisz gipsz
- Nida 6/40 dübelek
- Nida LW 60 hosszanti összekötő
- Párazáró
- Nida erősítőszalag
- Nida WP 60 függesztő
- Nida 3,5 x 35 mm facsavar
- További ásványgyapot
A tetőtér beépítéséhez szükséges anyagmennyiséget ellenőrizd a kalkulátorral.

SEGÍTSÉG A PROJEKTHEZ Nem biztos abban, melyik cementkötésű lapot válassza a projektjéhez és további információra van szüksége?
Kérjen visszahívást a Technikai Tanácsadónktól.