Vajon hányszor gondolkodtatok el azon, hogy lehetne a helyiséget úgy megvilágítani, hogy az egy kis csillogást kapjon? Esetleg finoman hangsúlyoznád az ott uralkodó légkört? A hozzáférhető anyagok sokfélesége, valamint az elérhető modern világítástechnika gyakorlatilag végtelen számú lehetőséget ad a belső terek alakítására.
A gipszkarton lapokból készült szerkezetek is lehetővé teszik érdekes világítási rendszerek létrehozását – inspirációkat a Szárazépítészet és világítástechnika oldalon találtok.
A lámpatestek beszerelésének módját általában a világítótest gyártója adja, ennek ellenére érdemes néhány alapvető elvet emlékezetünkben tartani.
LED lámpák g-k lapba szerelésének fontos elve
Az olyan gipszkarton lapokból készülő szerkezeti elemek tervezésekor melyekbe lámpatesteket szerelnek, megfelelő plusz teret kell tervezni a fényforrás fölé.
Az izzók többsége erősen melegszik, ezért a hő elvezetése érdekében nélkülözhetetlen a megfelelő tér.
Alternatív megoldást jelentenek a LED diódás világító izzók, amelyek jóval kisebb mértékben melegszenek.
Érdemes említést tenni még a LED szalagokról is. Kis méreteiknek köszönhetően gyakorlatilag bárhol felhasználhatók. Még egy fontos tényező, ami ennek a megoldásnak az alkalmazására ösztönöz, az az energiatakarékosság.
Azokban az esetekben, amikor nagyobb fényerőre van szükség, a LED szalagok helyet használhatunk fénycsöveket. Viszont ezek helyigénye nagyobb és több elektromos áramot is fogyasztanak.
12,5 mm-es lapokkal burkolt függesztett álmennyezetbe süllyesztett lámpatest maximálisan 0,06 kN terhelést jelent.
Standard lámpatestek szerelése gipszkartonba – szerelési utasítás
1. Lépés
Készítsd elő a szükséges szerszámokat:
mérőszalag és ceruza a szerelési pont bejelöléséhez fúróra szerelhető lyukkivágó gipszkarton fűrész
2. Lépés
Pontosan jelöld be lámpák helyét.
3. Lépés
A mérőszalag és egy ceruza segítségével jelöld ki a lámpatestnek készülő furat középpontját.
4. Lépés
A lyukvágóval vágj ki a gipszkarton lapból a lámpának megfelelő átmérőjű furatot.
A hozzáférhető lámpatestek többségéhez részletes szerelési utasítást is adnak a szerelési furatok pontos méretével. Ha nincsenek meg ezek az adatok, a foglalat lemérése után kell meghatározni a szereléshez szükséges legkisebb lehetséges méretet, ügyelve arra, hogy majd a kivágott furat teljesen takarva legyen.
5. Lépés
A furatok elkészítése után az elektromos áram vezetékelését kell elkészíteni. E célból a korábban a mennyezetben elhelyezett vezetéket kell a dugvillához kötni. Ez általában a foglalathoz csatlakozik. Biztonsági szempontból ezt a feladatot bízzuk szakemberre.
6. Lépés
Csúsztasd a helyére a beépíthető lámpatestet.
A képen bemutatott módon hajtsuk vissza a rugós füleket, majd csúsztassuk az elkészített furatba a lámpatestet. Ez után óvatos mozdulatokkal igazítsuk a megfelelő helyzetbe.
7. Lépés
Utolsó lépés az izzó behelyezése a foglalatba, valamint az izzó kiesését meggátló rögzítő elem felhelyezése.
Bontás
Ha le akarjuk bontani a lámpát, pl. festéskor, az előző szerelési sorrendet meg kell fordítani. Természetesen mindig figyelni kell arra, hogy a lámpa eltávolítását nagyon óvatosan végezzük.
Figyelem!
Ha a lámpatest nem megfelelően került beszerelésre, az bontáskor a gipszkarton lap letöredezéséhez vezethet. Sajnos az ilyen sérülés javítására nincs egyszerű módszer. Gyakran a teljes g-k lap cseréjét vonja maga után. Ezért jobb megelőzni, mint javítgatni!
A lámpates helyes beszerelésének kulcsa a g-k lapba készített furat kivágása akkora méretre, amekkorát a foglalat igényel (lásd: lámpafoglalat szerelése). Amennyiben a kivágott furat túl nagy, ki kell a teljes lapot cserélni. A furat szűkítésére ne próbálkozzunk gipszmassza használatával. Előbb, vagy utóbb úgyis a gipsz kitörésével és a lámpa kiesésével fog végződni.
Egyéb foglalatok
Nagyobb méretű, vagy a normától eltérő formájú foglalatok esetén az eljárás módja hasonló.
A lámpa helyének kijelölése és a furat kirajzolása után gipszkarton fűrésszel vágd ki a megfelelő formát.
Következő lépés a villanyszerelés. Az elektromos rész bekötése után folytasd a foglalat beépítését a megfelelő helyre. A lámpa típusától függően különböző rögzítési fajták lehetnek. Leggyakrabban fém csapos megoldással találkozhatunk, amiket a lámpa helyére csúsztatása után a kijelölt helyre kell tenni.
Utolsó lépés a fényforrás elhelyezése a foglalatban.